Megep Alanlari-Modülleri

Meslek Rehberi Meslekler Hakkında Bilgi Edininiz

Gemi Yapımı Alanı Tanıtımı

 

GEMİ YAPIMI Gemi Yapımı alanı; çelik gemi yapımı, gemi ressamlığı, gemi tesisat donatım, tekne resmi, tekne iskeleti, kamara üretimi yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

 

 

Gemi yapımı sanayisi, değişik sanayi ürünlerinin birleşimini içeren bir imalat sanayisi olma özelliğini taşımaktadır. Birçok yan sanayi ile bağlantılı olmasından dolayı onu sürükleyen, teknolojinin gelişimini destekleyen, iş imkânı sağlayan; demir çelik sanayisi, elektrik-elektronik sanayisi, boya sanayisi, lastik-plastik sanayisi ve makine imalat sanayisine, ülkenin savunma ihtiyaçlarına katkıda bulunan önemli bir sektördür. Bu yönü ile bir sanayi kolu olarak hem deniz ticaretine hem de sanayiye önem veren ülkeler tarafından benimsenen, desteklenen bir sanayi kolunu oluşturmaktadır.

 

Gemilerin teknik ve ekonomik yönden uzun ömürlü olması ve dünya ticaret hacminin de yaklaşık olarak yüzde 95'inin deniz yolu taşımacığı ile yapılması, gemi yapımı sanayisini daha da önemli kılmaktadır.

 

20. yüzyılın sonlarında dünyada yaşanan politik, teknolojik gelişmeler ve yoğun rekabet, dünya deniz ticaretini de etkileyerek yapısal değişimlere zorlamıştır. Gemilerin yapısı, tipi ve büyüklüğü yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişiklik göstererek hızını ve kapasitesini de artırmıştır. Deniz yolu taşımacılığının kara yolu taşımacılığına göre ortalama 6,5 kat; demir yolu taşımacılığına göre 3,5 kat daha ekonomik olmasının yanı sıra çok büyük miktardaki yüklerin bir seferde ve güvenli taşınması da gemi yapımı sektörünü avantajlı kılmaktadır.

 

Alanın Altında Yer Alan Dallar

 

 Çelik Gemi Yapımı,  Gemi Ressamlığı,  Gemi Tesisat Donatım,  Tekne ve Yat Yapımı dallarında eğitim verilmektedir.

 

Eğitim ve Kariyer İmkânları

 

Gemi Yapımı alanından mezun olanlar, istedikleri takdirde ön lisans programına sınavsız geçiş yapabilirler. Ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda başarılı oldukları takdirde, gemi yapımı mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

Ayrıca tersanelerde usta, ustabaşı, formen, şef vb. pozisyonlara yükselebilirler.

 

Çelik gemi yapımcısı, kamuya ve özel sektöre ait açık havada tersanelerde çalışmaktadır. Genellikle işini ayakta yapar. Çalışma ortamı nemli, gürültülü, kirli, titreşimli, tozlu olabilir. İşlerinde yakıcı maddeler, patlayıcı maddeler, zehirli maddeler olabilir. Elektrik çarpması, kesici aletler ve makinelerden kaynaklanacak iş kazaları ile karşılaşılabilir. Bu nedenle iş güvenliği kuralları iyi bilinmeli ve tam uygulanmalıdır. Tam gün çalışma ve hafta sonu çalışması gerekebilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, gemi yapımı mühendis ve teknikerleriyle iletişim hâlindedir.

 

 

 

Gemi ressamı, tersaneler ve dizayn bürolarında çalışmaktadır. Genellikle işini bilgisayar ile çeşitli çizim programlarını kullanarak yapar. Çalışma ortamı temiz, sessiz ve güvenlidir. Tam gün çalışma ve hafta sonu çalışması gerekebilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, gemi yapımı mühendis ve teknikerleriyle iletişim hâlindedir.

 

Gemi boru donatımcısı, kamuya ve özel sektöre ait açık havada, tersanelerde, gemi boru donatımında çalışmaktadır. Genellikle işini ayakta yapar. Çalışma ortamı nemli, gürültülü, kirli, titreşimli, tozlu olabilir. İşlerinde yakıcı maddeler, patlayıcı maddeler, zehirli maddeler olabilir. Elektrik çarpması, kesici aletler ve makinelerden kaynaklanacak iş kazaları ile karşılaşılabilir. Bu nedenle iş güvenliği kuralları iyi bilinmeli ve tam uygulamalıdır. Tam gün çalışma ve hafta sonu çalışması gerekebilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, mühendis ve teknikerlerle iletişim hâlindedir.

 

Tekne ve yat yapımcısı, tekne ve yat yapan tersanelerde çalışmaktadır. Çalışma ortamı nemli, gürültülü, tozlu olabilir. İşlerinde yakıcı maddeler, patlayıcı maddeler, zehirli maddeler olabilir. Elektrik çarpması, kesici aletler ve makinelerden kaynaklanacak iş kazaları ile karşılaşılabilir. Bunedenle iş güvenliği kuralları iyi bilinmeli ve tam uygulamalıdır. Tam gün çalışma ve hafta sonu çalışması gerekebilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, gemi yapımı mühendis ve teknikerleriyle iletişim hâlindedir.

 

Bu alandan mezun olmuş elemanlar; gemi yapımı sektörü içinde dizayn bürolarında, devlete veya özel sektöre ait tersanelerde üretim, tasarım, montaj, bakım ve onarım alanlarında çalışabilir. Montaj işletmeleri, güç ve hareket iletimi, çelik yapı, tekne ve yat endüstrisi gibi geniş bir çalışma alanı bulurlar. Ülkemizde son yıllarda denizcilik faaliyetleri hızla artmıştır. İş bulma olanağı oldukça fazladır.

 

 

 

 

Dost Siteler: Bursa Rehberi Ulus Otomasyon Megepmodulleri Megep Modülleri

Sitemizin resmi MEGEP sitesi ile herhangi bir bağı yoktur.
Sitemiz üzerinde bulunan MEGEP dokumanları resmi siteden alınmıştır.
Dokümanların güncelliğinden sitemiz sorumlu değildir. Kullanıcıların paylaştığı dosya ve mesajların sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir lisans hakkınız olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. ilgili dokuman veya yazı en kısa sürede kaldırılacaktır.