Megep Alanlari-Modülleri

Meslek Rehberi Meslekler Hakkında Bilgi Edininiz

Aile ve Tüketici Hizmetleri Tanıtımı

 

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ Ev ve kurum hizmetleri elemanının sahip olması gereken aile kaynaklarını planlama, konut edinme, düzenleme işlemlerini yürütme, ev işlerini yapma, değişen toplum ve aile yapısını inceleme, çeşitli yemekleri ve hamur işlerini hazırlama, yemeklerin servisini yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

 

Alanın Altında Yer Alan Dallar

 

 Ev ve Kurum Hizmetleri,  Tüketici Hizmetleri,  Sosyal Destek Hizmetleri,  Çevre Hizmetleri dallarında eğitim verilmektedir.

 

Eğitim ve Kariyer İmkânları

 

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Ya da sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programlarına devam edebilirler.

 

Aile ve Tüketici Hizmetlerinden mezun olanlar, toplumsal yaşam içerisinde sorun yaşayan bireylerin sosyal yaşamlarını iyileştirmeye yönelik çalışma yapan kurum ve kuruluşlarda, yerel yönetimlerde, sosyal destek veren kişi ve ailelerin yaşam kalitesini yükselten, tüketicinin faal korunmasına ve bilinçlenmesine yönelik çalışmalar yapan sağlıklı ve verimli bir çevre oluşturmayı hedefleyen çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında iş imkânları bulabilirler veya kendi iş yerlerini açabilirler.

 

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

 

10

 

AYAKKABI VE SERACİYE TEKNOLOJİSİ Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi alanı altında yer alan Ayakkabı Modelistliği, Ayakkabı Üretimi, Saraciye Modelistliği ve Saraciye Üretimi dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

 

Ayakkabıcılık; deri, tekstil, metal ve plastik gibi birçok alanlarla ilişkilidir. Ayakkabıcılıkta; ayakkabı, bot, terlik vb. üretilirken saraciyede çeşitli türde çanta, cüzdan, kemer, avcılık ve spor malzemeleri, dosyalık, kalemlik, bloknot ve ajanda gibi büro malzemeleri de üretilmektedir. Ülkemizde bu alanda pek çok kişiye istihdam imkânı sağlanmaktadır. Sektör, bugün mevcut kapasitesi ile ülkemiz ihtiyacını tamamıyla karşılayabilecek ve ihracat yapabilecek düzeydedir.

 

Alanın Altında Yer Alan Dallar

 

 Ayakkabı Modelistliği,  Ayakkabı Üretimi,  Saraciye Modelistliği,  Saraciye Üretimi dallarında eğitim verilmektedir.

 

Dost Siteler: Bursa Rehberi Ulus Otomasyon Guvenli Emlak Megepmodulleri Megep Modülleri

Sitemizin resmi MEGEP sitesi ile herhangi bir bağı yoktur.
Sitemiz üzerinde bulunan MEGEP dokumanları resmi siteden alınmıştır.
Dokümanların güncelliğinden sitemiz sorumlu değildir. Kullanıcıların paylaştığı dosya ve mesajların sorumlulukları kendilerine aittir. Herhangi bir lisans hakkınız olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. ilgili dokuman veya yazı en kısa sürede kaldırılacaktır.